church officers

The Session

To the office of ruling elder shall be chosen men of wisdom, discretion, sound faith, and Godly life, and who are qualified under the standards recorded in Scripture.
- Associate Reformed Presbyterian Form of Government
The class year is the last year of the elder's four-year term.

Class of 2022

Mr. John Bunge
Mr. Martin Cagle
Mr. Frank Cason
Mr. Scott Diller
Dr. Bruce Easterling
Mr. Jim Fant
Mr. Lee Harvin
Dr. Rick McCain
Mr. Bill Neely
Mr. Elliot Powell
Mr. John Powell
Mr. David Taylor

Class of 2023

Mr. Trevor Bowers
Mr. Steve Folks
Mr. Jeff Kull
Mr. Jason Luther
Mr. Bond Nickles
Mr. Paul Riddle
Mr. Chip Smith
Mr. Tom Stonecypher
Dr. Bart Swaim
Mr. Ted Reading
Mr. Kevin Vickery
Mr. Rick Werts

Class of 2024

Mr. Doug Barnett
Mr. Jerry Brewer
Mr. Dan Cannon
Mr. Charlie Cate
Mr. Culver Choate
Mr. Russel Dunbar
Mr. Jimmy Herlong
Mr. Norman Kent
 Mr. Lanny Lambert
Mr. Clarke McNair
Mr. Gordon Query
 Mr. Tom Ryan

Class of 2025

Dr. Jim Augustine
Mr. Rick Best
Mr. William Cason
Mr. Edward Clarke
Mr. Dan D'Alberto
Mr. Chris Daniels
Dr. Chuck Davis
Dr. Marion Davis
Mr. Dave Van De Water
Mr. Joe Walker
Mr. Evan Wilson
Mr. John Windley

The Diaconate

To this office should be chosen persons of good character, honest repute, exemplary life, brotherly love, sympathetic nature, and sound judgment, and who are qualified under the standards recorded in Scripture.
- Associate Reformed Presbyterian Form of Government
The class year is the last year of the deacon's three-year term.

Class of 2022

Mr. Patrick Augustine
Dr. Beau Bryan
Mr. Eric Cavanaugh
Mrs. Margaret Cease
Mrs. Laura Foster
Mr. Gregory Hudgens
Mr. Jeff Koenig
Mr. Jonathan Kunze
Mr. Brad Martin
Mrs. Cindi McCain
Mr. Koby Padgett
Dr. Mark Posey
Mr. Ron Smith
Mrs. Christi Unthank
Dr. Tony Van Alstine
Mr. Dick Whiting

Class of 2023

Mr. Joel Bowers
Mr. Ansel Bunch Jr.
Mr. Chris Burke
Mr. Culve Choate Jr.
Mr. Brunson DePass III
Mrs. Macky Dunbar
Mr. Garrett Givens
Mr. Manly Hutchinson III
Dr. Billy James III
Mrs. Helen Laffitte
Mr. Grayson Lambert
Mrs. Emily Lumpkin
Mr. John Reading
Mr. Jason Reynolds
Mr. Chris Robnett
Mr. Brad Stutts
Mr. B.J. Unthank
Mr. R. Glen Ward Jr
Mr. Gill Weathers
Mr. Andy Wilson

Class of 2024

Mr. Carl Blackstone
Mr. Lee Blatt
Mr. Nathan Bocock
Dr. Kyle Boyce
Mr. Walt Cartin
Mr. Andrew Cheatham
Mrs. Susan Gibson
Mr. Buck Gore
Mr. Frank Hahn
Ms. Miriam Hair
Mr. Will Kinney
Dr. Chris Robnett
Ms. Lauren Kozlik
Mrs. Ann Lonon
Mr. Sam Orr
Mr. Tripp Rush
Mr. Jonathan Yarborough